Naročam se na e-novice
VideoDvorisce.17 slo-1536x805
V I D E O D V O R I Š Č E . 1 7
Lepo vabljene_ na prvo letošnjo edicijo VideoDvorišča v petek, 4. 7., ob 21. uri!

VideoDvorišče.17: Nuklearna telesa Projekcija in pogovor
Petek, 4. 7. 2025, 21.00 Notranje dvorišče Galerije Škuc
Sodelujejo: Uršula Berlot , Tina Ščavničar , Ester Ivakič , Teja Miholič , Hannah Koselj Marušič , Luka Dekleva , Luka Prinčič Kurator: Robert Kuret

Program se začne z mikroorganizmi, ki jih lahko zremo zgolj pod mikroskopom, in se prek tega – filmsko rečeno – bližnjega plana počasi približuje človeškim likom. A zdi se, da so ti kot izrazi nekih neosebnih sil: nekaj se nahaja v njihovih telesih in to deluje prek njih. Delovanje človeških teles in možnost njegovega spoznanja je nujno povezano z razvojem tehnologije in spiritualnimi praksami. Telo postane odprto: nekaj med organizmom in množico podorganizmov, ki izkazujejo zmožnost samoorganiziranja, ter abstrakcijo v kodo/informacijo, ki jo je mogoče manipulirati.
PROGRAM
● Uršula Berlot: Inverzni prostor, Slovenija, 2017, 4’
● Tina Ščavničar: Sometimes I Wish... I Wish Just Not to Exist Anymore, Slovenija, 2020, 6’
● Ester Ivakič: Preprost člouk in konec sveta, Slovenija, 2022, 16’
● Teja Miholič: Da bi človeštvo preživelo, Francija, 2019, 7’
● Hannah Koselj Marušič: Vse je eno vse je vseeno, Slovenia, 2022, 9'
● Luka Dekleva, Luka Prinčič: Schizogram, Slovenija, 2009, 14’

V primeru dežja bo projekcija v galeriji. Pogovor s prisotnim avtorjem bo potekal v slovenskem jeziku. Prost vstop.
Organizacija: SCCA-Ljubljana/Postaja DIVA, Galerija Škuc Podpora: Ministrstvo za kulturo RS in Mestna občina Ljubljana – Oddelek za kulturo Oblikovanje podobe: Brina Vidic

Več o programu!
preberite več
razstava-svetla-preteklost
A
B R I G H T
P A S T
I S
A H E A D
O F
U S
R A Z S T A V A
A Bright Past Is Ahead of Us (Svetla preteklost je pred nami)
21. 6.–22. 7. 2025, Galerija Škuc
V soboto, 21. 7., lepo vabljene_ na ogled razstave z umetnicami_, kuratorko in kuratorjem ob 18. uri in na odprtje razstave A Bright Past is Ahead of Us ob 19. uri!
Obrazstavni dogodki
21. 6., 18.00 : Ogled razstave z umetnicami_, kuratorjem in kuratorko 23. 6. 17.30 : Enar de Dios Rodríguez, Jaione Cerrato | Pogovor z umetnicama in predstavitev knjig 22. 7. 18.00 : Končno ogled razstave s kuratorjem in kuratorko
Umetnice_: Enar de Dios Rodríguez, Gjorgji Despodov, Jaione Cerrato, Klelija Živković, Lara Reichmann
Kurator in kuratorka: Ilija Prokopiev, Marija Hristova (PrivatePrint Studio)
___________
Razstava A Bright Past Is Ahead of Us (Svetla preteklost je pred nami), v Galeriji Škuc junija in julija 2025, raziskuje koncept medgeneracijskih obljub in njihov vpliv na sodobne izzive. Kurator in kuratorka Ilija Prokopiev in Marija Hristova , ustanovitelja interdisciplinarnega kuratorskega studia PrivatePrint , predstavljata dela petih umetnic_: Klelije Živković, Lare Reichmann, Enar de Dios Rodríguez, Gjorgjija Despodova in Jaione Cerrato .
Prakse umetnic_ izzivajo tradicionalne pripovedi ter si zamišljajo nove načine razumevanja tako medosebnih kot družbenih odnosov. Soočenje z okoljskimi krizami, gospodarskimi pretresi in izbrisi marginaliziranih teles obiskovalke_ spodbuja k preizpraševanju znanih zgodb ter k aktivnemu soustvarjanju bolj zavestne prihodnosti. Razstava skozi videoinstalacije, mešane medije in avdiovizualne eseje obravnava teme meja, pozabljenih zgodovin, digitalnih vmesnikov ter odnosa med človeškostjo in naravo.
___________
Več o razstavi!
___________
Razstava je nsatala v koprodukciji s PrivatePrint.

Udeležbo španskih umetnic Enar de Dios Rodríguez in Jaione Cerrato prijazno podpira Veleposlaništvo Kraljevine Španije v Ljubljani – Španska agencija za mednarodno razvojno sodelovanje (AECID).



Program Galerije Škuc podpirata Ministrstvo za kulturo in Mestna občina Ljubljana.

preberite več
tudi-bralni-krozek
T U D I
B R A L N I
K R O Ž E K
Tudi Bralni Krožek
V poletnih mesecih bomo v Info Škucu izvedli cikel štirih bralnih krožkov za mlade.
KDAJ: 26. 6., 3. 7., 10. 7. in 17. 7. od 17.00 - 19.00
KJE: Info center Škuc
V sodelovanju z Oljo Simčič Jerele in Lucijo Klauž – ustanoviteljicama Tudi Bralnega Krožka – bomo brali izbrane eseje Donne Haraway iz knjige Simians, Cyborgs, and Women (1991).
Posebej se bomo posvetili tretjemu delu knjige z naslovom Differential Politics for Inappropriate/d Others in štirim esejem, ki ga sestavljajo: ‘Gender’ for a Marxist Dictionary, A Cyborg Manifesto, Situated Knowledges ter The Biopolitics of Postmodern Bodies.
V besedilih Donna Haraway argumentira, da so znanstvene pripovedi o naravi, spolnosti, telesih in tehnologiji družbeno, socialno in kulturno konstruirane. Obstaja sploh objektivno znanje? Je dojemanje spola pogojeno s politično ekonomijo? Kaj je a cyborg in kakšno povezavo ima vse to s sodobno umetnostjo?
Delavnica je brezplačna, za udeležbo ni potrebno predhodno branje izbranih besedil. Prav tako ni nujno, da se udeležite vseh štirih srečanj. Če bi želeli besedila prebrati vnaprej, nas kontaktirajte.
Prijave sprejemamo na: info.center@skuc.org
Tudi Bralni Krožek je prostor za skupno branje in kritično diskusijo o teoriji na dostopen in sproščen način. Namenjen je vsem, ki jih zanima sodobna umetnost, a se teoretskih besedil težko lotijo sami.
Serija delavnic je del programa Info centra Škuc in financirana s strani Urada za mladino MOL.
preberite več
FACECEBOOKeVENT
T E H N O P O L I S
K L U B S K I
V E Č E R
Tehnopolis (klubski večer)
Sobota, 5. 7. 2025, 23.00-5.00, Klub Tiffany, Ljubljana.
Na tokratnem tehno dogodku ljubljanskega underground gibanja TEHNOPOLIS bodo nastopili DJ rekruti - Organon , RSN in Thon Kland .
Techno event of the Ljubljana underground movement TEHNOPOLIS, which will be held on 5.07.25 from 23h to 05h at the Tiffany club - Ljubljana. This time the event will feature DJ recruits - Organon , RSN in Thon Kland .
Časovnica/Timeline:
23 – 01 – ORGANON 01 – 03 – THON KLAND 03 – 05 – RSN
VABLJENI !!!



Vstopnina/ Entrance fee : 8 € < 0.00 > 10 €

Projekt podpira Ministrstvo za kulturo in Mestna občina Ljubljana. / The project is supported by the Ministry of Culture and the City of Ljubljana.

preberite več
suzana-tratnik-zupanciceva-nagrada
S U Z A N A
T R A T N I K
Ž U P A N Č I Č E V A
N A G R A D A
Čestitamo Suzani Tratnik za Župančičevo nagrado.
UTEMELJITEV PREDLOGA
Suzana Tratnik je s svojo zadnjo zbirko kratke proze Škarje (Škuc, 2022) odločno zarezala v konec lanskega leta in ponovno navdušila z močnimi, samosvojimi, neustrašnimi in svobodnimi junakinjami. Te si rade mislijo, da se v svetu znajdejo in ga celo obvladajo, čeprav ga včasih šele spoznavajo, pri tem pa so tako zelo človeške. Bralke in bralce povsem prevzamejo njihova zvedavost, bistrina, drznost in občasna jezikavost, ki pa niso nikoli klišejsko prikazane kot značilnosti stereotipa močne mlade ženske, temveč kot osnovna človekova vrlina in strast po spoznanju, učenju in brezkompromisnemu uporu proti zahtevam predvidljivih, omejujočih družbenih norm pa tudi po bližini. Suzani Tratnik se tudi tokrat gladko posreči skoraj neopazno zliti pristno govorico in neposredno nazorne opise situacij in likov z zelo artikuliranim jezikom.
Tako resnejši ton zgodb ves čas barvajo razne črnohumorne opazke, ki vzdušje razgibajo in ga proti koncu knjige celo čisto zmehčajo. Osnovno gonilo njihovih dejanj in situacij v zgodbah nasploh so odnosi, pa naj gre za družinske, prijateljske ali ljubezenske vezi, ki se pletejo in pogosto tudi prestrižejo. Čeprav se zdi, da so vsi ti odnosi samostojni ali celo naključni, so vedno pogojeni in tudi izvrstno utemeljeni z določeno situacijo, pa naj gre za družinsko preteklost, družbene okoliščine, družbena pričakovanja, prtljago, ki jo likinje in liki nosijo skozi življenje, ali predsodke. Nekateri prepadi med ljudmi so sicer pregloboki, da bi jih lahko preskočili, tako rekoč nepremostljivi, otroštvo pa je kot prepognjena fotografija v hlačnem žepu, ki na pregibu vedno bolj bledi, dokler je nekega dne neopazno ne izgubimo. Suzana Tratnik je mojstrica ustvarjanja odnosov, ki so prepojeni z ljubeznijo in bolečino, z zgodbami, ki niso zgodbe, dokler še nastajajo, temveč to postanejo šele ob pogledu skozi zaprašeno ogledalo.

S tem navidezno distanciranim pogledom pa avtorica vedno znova premišljeno in nepretenciozno vgradi tudi sliko širše družbene resničnosti, in sicer tako spretno in dosledno, da se pred nami razgrnejo močne in večplastne pripovedi z družbeno-angažiranimi učinki, čeprav karšnakoli didaktičnost nikoli ni avtoričin cilj. Pestrost možnih interpretacij namreč poznamo iz njenih doslejšnjih del, v katerih je vzpostavila suverene, prepričljive in brezkompromisne literarne svetove z družbenokritično ostjo, tako denimo v mladinskem problemskem romanu Ava (Mladinska knjiga, 2021), za katerega je leta 2023 zasluženo prejela Levstikovo nagrado za izvirno leposlovje za otroke in mladino. Že nekaj let namreč piše prozo tudi za mladino, pri čemer v to zvrst vnaša značilen pečat svoje ustvarjalnosti. Prav tako pa se v zadnjih letih vse bolj uveljavlja kot prirejevalka in hkrati kot avtorica izvirnih kratkih radijskih iger pri umetniškem programu ARS Radia Slovenija.
Družbeni angažma pisateljice, prevajalke, publicistke, sociologinje, magistrice antropologije spolov, moderatorke in kulturne organizatorke je že desetletja prepoznaven tudi na področju LGBTQ književnosti pri nas. Med drugim je kar osemnajsat let organizirala in moderirala že tradicionalne večere LGBTQ proze in poezije slovenskih avtoric_ev, ki so sprva potekali v AKC Metelkova, potem pa v Galeriji Škuc v Ljubljani.
Že desetletja je aktivna sodelavka Festivala LGBT filma pri Škucu, ki poteka v Ljubljani in nekaterih drugih slovenskih mestih ter v Trstu.
Od leta 2017 v okviru Alternative Ljubljana vodi LGBT-turo, tako za domače kakor tuje udeleženke_ce, s čimer v sodobno podobo mesta Ljubljane vtke tudi družbeno-kritično in umetniško zgodovino in urbano ustvarjalnost te manjšinske kulture.
Suzana Tratnik je dejavna soustvarjalka digitaliziranega Škucovega LGBTQ arhiva (1984—2023) pri Inštitutu za novejšo zgodovino (INZ), prav tako je sokuratorka razstave Prostori gibanja LGBT skupnosti v Ljubljani , ki se pripravlja v Mestnem muzeju Ljubljana, od februarja 2024 do marca 2025.

Zbirko Škarje , predlagano za Zupančičevo nagrado, pa slednjič še povzdigne prehod v neznano, nadrealistično in absurdistično, ki se zgodi v drugi polovici knjige. Tratnik v svojem pisanju že ves čas premika meje realnega, ki je pogosto rahlo zamaknjeno, pri tem pa je vedno uspešna. Ne gre namreč v čisto fantastiko ali mitologijo, temveč ustvari občutek, da živa sila njenih junakinj svet malo meče s tečajev in ravno toliko izkrivlja fizikalne zakone, da lahko posežejo po nekom na drugi strani ogledala. Prav tako prestopa okvirje pričakovanega, znanega ali celo mogočega, saj se nikoli ne zadovolji z obstoječimi, vsakič iz žepa potegne novo fotografijo, ki je bralke in bralci še nismo videli, še manj pa pričakovali.
Škarje so izjemno dodelana, premišljena, pa tudi presenečenj polna knjiga, ki Suzano Tratnik dodatno in ponovno utrjujejo kot eno najpomembnejših sodobnih avtoric pri nas. Zbirka je vzbudila pozornost tudi onkraj meja, saj jesnei 2025 izide v nemškem prevodu pri založbi Konkurs BuchVerlag iz Tübingena.
Veronika Šoster
preberite več
REZ!
R E Z !
M A L A
Š O L A
A K T I V I S T I Č N E G A
V I D E A
2 0 2 5
Vabljene_i k prijavam na REZ! - Malo šolo aktivističnega videa!
REZ! je cikel brezplačnih delavnic in predavanj namenjenih mladim v okviru katerih bomo skozi medij umetniškega videa obravnavali pereče družbene problematike in pojave.
V okviru projekta se bomo veliko naučili o filmski in video produkciji, postprodukciji, scenaristiki, uporabi tehnologije, ki jo imamo na voljo (na primer mobilni telefoni) za izvedbo video dela in še marsikaj drugega. Prav tako bomo raziskovali, reflektirali in debatirali o perečih družbenih problematikah, ki se nam zdijo pomembne ter iskali najboljše načine, da, skozi medij umetniškega videa, o teh tematikah spregovorimo.
Skozi projekt bomo tako aktivno spoznali celoten proces ustvarjanja družbeno angažiranega umetniškega dela v mediju videa - od izbire teme, raziskovanja materiala vezanega na temo, snovanja vsebine in dramaturgije projekta do tehnične izvedbe projekta. Predvsem se bomo spoznavali, družili, zabavali in potrudili, da skozi svoja umetniška dela prispevamo ustvarjanju boljšega sveta.
Nastala video dela bodo objavljena na spletnih profilih projekta ter tudi predstavljena na zaključnem dogodku projekta v Galeriji Škuc.
Mentorica projekta je izkušena pedagoginja, intermedijska umetnica, videastka in režiserka Valerie Wolf Gang.
Prva delavnica bo potekala 2. 7. 2025 ob 18.00. Za ostale termine se bomo dogovorili skupaj.
Načeloma bo snemanje potekalo z opremo, ki jo imate, lahko so to telefoni ali pa kamera, v kolikor jo imate. Kakšen kos opreme bo na voljo tudi na delavnici.
Število mest je omejeno, zato pohitite s prijavami. Prijave sprejemamo na e-naslov: ustvarjalno.skuc@gmail.com , do 1. 7. 2025.
Za vsa morebitna vprašanja smo na voljo na zgornjem e-naslovu.
Veselimo se druženja in ustvarjanja z vami! Se vidimo!
Projekt je nastal v sodelovanju z Zavodom Omrežje in Info centrom ŠKUC. Projekt podpira Urad za mladino MOL in Urad RS za mladino
preberite več
knjiznica-pod-krosnjami-1200x628
K N J I Ž N I C A
P O D
K R O Š N J A M I
A T R I J
G A L E R I J E
Š K U C
KNJIŽNICA POD KROŠNJAMI , atrij Galerije Škuc
Bralni kot na ozelenjenem vrtu sredi stare Ljubljane, poleg listanja knjig, ponuja še brezplačen ogled tekočih razstav galerije. Tu občasno potekajo zanimive delavnice, pred Škucem pa se odvijata tradicionalna poletna festivala Živa književnost in Dobimo se pred Škucem.
Urnik Knjižnice pod Krošnjami, atrij Galerije Škuc:
Knjižnica bo odprta v času razstave: med 20. 5. in 11. 6. 2025, vsak dan med 12.00 in 19.00 uro (ponedeljek zaprto) .
Knjižnica bo odprta v času festivala Živa književnost: med 13. 6. in 20. 6. 2025, vsak dan med 17.00 in 22.00.
Knjižnica bo od 22. do 30. 6., zaradi popravil dinmnikov, zaprta. Prosimo za razumevanje.
Knjižnica bo odprta v času razstave: med 30. 6. in 23. 7. 2025, vsak dan med 12.00 in 19.00 uro (ponedeljek zaprto) .
Knjižnica bo odprta v času festivala Dobimo se pred Škucem: med 25. 7. in 3. 8. 2025, vsak dan med 17.00 in 22.00 uro.
Knjižnica bo odprta v času razstave: med 8. 8. in 19. 9. 2025, vsak dan med 12.00 in 19.00 uro (ponedeljek zaprto) .
Delavnice in spremljevalne dogodke lahko spremljate na spletni strani: https://skuc.org/ in socialnih omrežjih: https://www.instagram.com/skuc_drustvo/ in https://www.facebook.com/skuc.association

Delovanje Društva ŠKUC omogočajo: Mestna občina Ljubljana, Ministrstvo za kulturo in Urad RS za mladino.
preberite več
skuc dobimo se FB event
D O B I M O
S E
P R E D
Š K U C E M
2 0 2 5
DOBIMO SE PRED ŠKUCEM 2025
Z veseljem vas tudi letos vabimo, da se nam pridružite na festivalu Dobimo se pred Škucem , ki bo potekal med 25. julijem in 3. avgustom 2025 .
Festival vam v vročih dnevih ponuja kulturno osvežitev na butičnem odru pred Galerijo Škuc, v hladnih notranjih prostorih galerije in v intimnem atriju.
Festival Dobimo se pred Škucem predstavlja sklop raznolikih, kulturi in ustvarjalnosti posvečenih, sproščenih popoldnev in večerov, ki so brez vstopnine in se odvijajo na Starem trgu v Ljubljani. Namen festivala je s kvalitetnimi kulturno-umetniškimi dogodki dopolniti in popestriti poletno dogajanje v starem mestnem jedru Ljubljane. Zato vsako leto nagovorimo z javnim povabilom k sodelovanju nekatere že priznane in nekatere še neuveljavljene perspektivne ustvarjalce_ke z markantnim umetniškim izrazom. Vsekakor gre za izvajalce_ke različnih umetniških zvrsti, ki jih je resnično vredno preveriti v živo.
Festival je namenjen širši javnosti različnih starosti in okusov, tako otrokom kot mladini ter odraslim z različnimi kulturnimi željami. Program obsega koncerte , performanse , gledališke predstave , dve razstavi , ustvarjalne delavnice , Knjižnico pod krošnjami, modno revijo, literarne dogodke in Škučevo tržnico .
V sklopu Muzika na starem trgu bomo lahko prisluhnili izvajalcem_kam: Slapar/Hude/Golob/Bostič, ViksiBakso, Liza Končar, Angel's ex, Ad absurdum, Vito Marenče trio, 3tone, Gal Furlan quartet, Anja, Luka, Mario, v krogih na 5, Etno zbor Ljejle, Witchberries in Minka .
V sklop Teater v galeriji smo vključili predstave za odrasle: Potujoči duet V.II , Gospa Judit, Preveč sveta, Pogovori v hiši Karlstein in Hočem živet v centru. V program pa smo uvrstili tudi kabarete: Eat your makeup, Naši ljubi alter idioti in Dragi Drago .
Otroci in starši si bodo lahko ogledali naslednje predstave: Krotilka coprnij, Potujoči cirkus nerodne Avguštine, Kraljeve ure, O dveh kozah, Sirkec, Sirkc, Mojca Pokrajculja, Zakaj teče pes za zajcem, Kamena juha in Zunaj .
Festival vključuje tudi literarne dogodke: Črna skrinjica , Prvoosebno raziskovanje zgodb z gostjo Veroniko Razpotnik , Pravljična druženja z avtorji_cami: Milan Šelj, Tanja Matijašević, Maša Ogrizek in Darka Erdelji, Nina Dragičević in Urša Majcen pa bosta sodelovali v sklopu plesnih predstav.
Študentje_ke Katedre za oblikovanje tekstilij in oblačil na NTF bodo pripravili razstavo in modno revijo: OD ------- DO . Na drugi razstavi Neurejene ponovitve pa se bo predstavila mlada umetnica Tamara Mihalič .
Tudi letošnji festival bo vključeval raznolike ustvarjalne delavnice, namenjene vsem generacijam: Sitotisk express, Ustvarjaj s svetlobo, Milni mehurčki, Prenos fotografije na blago, DIY nakit, Jaz kurator_ka!, Plavajoče ladje, Letala, Kolaži iz tekstila.
V tem pestrem festivalskem programu bo prav gotovo vsakdo našel nekaj zanimivega zase.
Ko se boste ob poletnih večerih želeli ohladiti in sprostiti, se torej ve: Dobimo se pred Škucem .
Festival se bo odvijal od petka, 25. julija, do nedelje, 3. avgusta 2025, vsak dan od 17. ure dalje pred Škucem, na Starem trgu 21 v Ljubljani . Če bo deževalo, se bo dogajanje preselilo v prostore Galerije Škuc.
Vsi dogodki so brez vstopnine.
Veseli bomo vašega obiska.
______
PROGRAM PO DNEVIH
petek, 25. 7.
18.00 – Teater v galeriji: Krotilka coprnij, gledališka predstava, Tina Janežič
19.00 – Odprtje razstave in modna revija: OD ------- DO, Katedra za oblikovanje tekstilij in oblačil, Oddelek za tekstilstvo, grafiko in oblikovanje, NTF, Univerza v Ljubljani
19.30 – Odprtje razstave: Tamara Mihalič: Neurejene ponovitve, razstava
20.00 – Muzika na Starem trgu, atrij Galerije Škuc: Chilli space večer
20.30 – Jazz oder na Gornjem trgu: Slapar/Hude/Golob/Bostič , jazz, v sodelovanju z Imago Sloveniae

sobota, 26. 7.
17.00 – Poletne ustvarjalnice in Ustvarjalno 2 : Sitotisk express, delavnica za otroke in mlade, vodita Meta Žvokelj in Anka Iskra
18.00 – Teater v galeriji: Potujoči cirkus nerodne Avguštine , lutkovna predstava, LG Bičikleta
20.00 – Muzika na Starem trgu: ViksiBakso, indie rock
22.00 – Kabaret: Eat your makeup , kraljice preoblek

nedelja, 27. 7.
17.00 – Poletne ustvarjalnice in Ustvarjalno 2 : Sitotisk express, delavnica za otroke in mlade, vodita Meta Žvokelj in Anka Iskra
18.00 – Teater v galeriji: Kraljeve ure , lutkovna predstava v izvedbi Darke Erdelji
18.30 – Pravljično druženje z Mašo Ogrizek in Darko Erdelji
20.00 – Muzika na Starem trgu: Liza Končar , kantavtorski koncert
22.00 – Teater v galeriji: Preveč sveta se skriva v meni, Anamaria Bagarić in Nina Dragičević

ponedeljek, 28. 7.
17.00 – Ustvarjalno 2 : Ustvarjaj s svetlobo , fotografska delavnica za otroke in mlade, vodi Kristina Žetko
18.00 – Teater v galeriji: O dveh kozah , lutkovna predstava, LG Tri in lutkovna skupina Bobek
18.30 – Poletne ustvarjalnice: Ladje , ustvarjalna delavnica, vodita Simon Drofelnik in Mateja Herbst (KUD Galerije C.C.U.)

20.00 – Muzika na Starem trgu: Angel's ex , akustični koncert
22.00 – Kabaret: Naši ljubi alter idioti, za Crknt

torek, 29. 7.
17.00 – Ustvarjalno 2 : Ustvarjaj s svetlobo , fotografska delavnica za otroke in mlade, vodi Kristina Žetko
18.00 – Teater v galeriji: Sirkec, Sirkec , predstava, Teater Cizamo
18.30 – Poletne ustvarjalnice: Tovarna milnih mehurčkov , ulična animacija, izvaja Teater Cizamo
20.00 – Muzika na Starem trgu: Ad absurdum , šanson, ki se rad brati z različnimi žanri
22.00 – Teater v Galeriji in Muzika na starem trgu: Anja, Luka, Mario, v krogih na 5, improvizirani plesni koncert

sreda, 30. 7.
18.00 – Teater v galeriji: Mojca Pokrajculja , gledališka predstava, LG Zapik
18.00 – Ustvarjalno 2 : DIY nakit , delavnica za mlade, vodita Simon Drofelnik in Mateja Herbst (KUD Galerije C.C.U.)
18.30 – Poletne ustvarjalnice: Jaz kurator_ka , ustvarjalna delavnica recikliranja, vodi Nevena Aleksovski
20.00 – Muzika na Starem trgu: Vito Marenče trio , flamenko
22.00 – Teater v galeriji: Potujoči duet V.II , Alja Lacković in Urša Majcen, Plesni Teater Ljubljana

četrtek, 31. 7.
16.00 – Info Laboratorij , delavnice in druženje mreže L'mit
18.00 – Pravljično druženje z Milanom Šeljem in Tanjo Matijašević , predstavitev slikanice Rime na veter in impro delavnica
18.30 – Prvoosebno raziskovanje zgodb , medgeneracijski bralni klub, vodi Zala Hriberšek
19.00 – Teater v galeriji: Hočem živet v centru , gledališka predstava, Zavod Omrežje
20.30 – Muzika na Starem trgu: 3tone , power blues fussion
22.00 – Črna skrinjica , pesniško-glasbeni večer

petek, 1. 8.
18.00 – Teater v galeriji: Zakaj teče pes za zajcem , lutkovna predstava, LG Nebo
18.00 – Ustvarjalno 2 : Prenos fotografije na blago , delavnica za mlade in družine, vodi Nina Pernat
18.30 – Poletne ustvarjalnice: Plavajoče ladje , delavnica recikliranja, vodi Petra Gosenca (Društvo GUMB)
20.30 – Muzika na Starem trgu: Gal Furlan quartet, jazz, v sodelovanju z Imago Sloveniae
22.00 – Kabaret: Dragi Drago , večer kraljevskega moževanja

sobota, 2. 8.
18.00 – Teater v Galeriji: Kamena juha , lutkovna predstava, LG Karabola
18.00 – Na obisku: Katja Povše , vodeni ogled umetniškega ateljeja in ustvarjalna delavnica, vodi Nevena Aleksovski
18.30 – Poletne ustvarjalnice: RazGibalnica , ustvarjalna delavnica, vodi Katjuša Kovačič
19.00 – Teater v Galeriji: Berta Bojetu Boeta: Pogovori v hiši Karlstein , poslušanje radijske igre, ŠKUC gledališče in Radio Slovenija
20.00 – Muzika na Starem trgu: Etno zbor Ljelje , etno
21.30 – Muzika na Starem trgu: Witchberries , world neo-ethnic, cabaret, jazz

nedelja, 3. 8.
18.00 – Teater v galeriji: Zunaj , plesni performans za družine, Barbara Kanc (Plesni teater Ljubljana)
18.30 – Poletne ustvarjalnice: Kolaži iz tekstila , ustvarjalna delavnica recikliranja, vodi Nevena Aleksovski
19.00 – Teater v galeriji: Gospa Judit , monodrama, ŠKUC gledališče
20.30 – Ciklon in Muzika na Starem trgu, atrij Galerije Škuc: Minka , uglasbena poezija

PROGRAM VEČDNEVNIH DOGODKOV
petek, 25. julij – nedelja, 3. avgust 2025, vsak dan od 17. do 22. ure v Info ŠKUC
Škuceva tržnica: Prodaja knjig Založbe ŠKUC in Centra za slovensko književnost po znižanih cenah, promocijski materiali ter Ulična čitalnica
petek, 25. julij – nedelja, 3. avgust 2025, vsak dan od 17. do 22. ure v atriju Galerije Škuc
Knjižnica pod krošnjami
petek, 25. julij – nedelja, 3. avgust 2025, vsak dan od 17. do 22. ure v Galeriji Škuc
OD ------- DO , prodajna razstava študentov NTF, Oddelek za tekstilstvo, grafiko in oblikovanje, Katedra za oblikovanje tekstilij in oblačil
petek, 25. julij – nedelja, 3. avgust 2025, vsak dan od 17. do 22. ure v Galeriji Škuc
Tamara Mihalič: Neurejene ponovitve, razstava
sobota, 26. julij, in nedelja, 27. julij 2025, od 17. ure dalje v atriju Galerije Škuc
Ustvarjalno 2 in Poletne ustvarjalnice: Sitotisk express , ustvarjalni delavnici za otroke in mlade, vodita Meta Žvokelj in Anka Iskra
ponedeljek, 28. julij, in torek, 29. julij 2025, od 17. ure dalje v Galeriji Škuc in atriju
Ustvarjalno 2 in Poletne ustvarjalnice: Ustvarjaj s svetlobo, fotografski delavnici za otroke in mlade, vodi Kristina Žetko
*za večdnevni delavnici so potrebne predhodne prijave: info@skuc.org , 01 430 35 30 , 01 42 13 142
Društvo ŠKUC si pridržuje pravico do spremembe programa.
Organizator: Društvo ŠKUC, Stari trg 21, Ljubljana, info@skuc.org , www.skuc.org , FB , Instagram
Prost vstop nam omogočajo: MOL - Oddelek za kulturo in Oddelek za predšolsko vzgojo in izobraževanje, Turizem Ljubljana, Ministrstvo za kulturo, Javna agencija za knjigo RS, Urad RS za mladino, Katedra za oblikovanje tekstilij in oblačil, Oddelek za tekstilstvo, grafiko in oblikovanje, NTF, Univerza v Ljubljani, Zavod Vertigo, Staroljubljanski zavod za kulturo, Zavod Omrežje, KUD Galerija C.C.U., Klet Brda, z.o.o. Dobrovo, Črna skrinjica, Plesni Teater Ljubljana, Center za slovensko književnost, Tam-tam, L'mit, Potemkinove vasi, DPG, Slaščičarna pri vodnjaku, Druga Violina, Dana, Mumino d.o.o. – Studio za tekstilni tisk in oblikovanje.

preberite več
descartes-a-kant-splet
D E S C A R T E S
A
K A N T
K O N C E R T
Descartes a Kant (Mehika) - art rock/pop/punk/experimental/cabaret
sreda, 30. 7. 2025, ob 21.00, Gala Hala
vstopnice: 15 € predprodaja mojekarte, 18 € na dan koncerta
vstopnice že v prodaji: https://www.mojekarte.si/si/descartes-a-kant/vstopnice-1201691.htm l
Umetniški kolektiv, ki v kabaret meša punk, metal, pop, shoegaze in še marsikaj. Priznani titani bizarnosti so trenutno znani kot voditelji mehiškega undergrounda s svojimi živimi, umetniškimi, domala gledališkim nastopom. Nekatere skladbe so hardcore, nekatere so artpop, nekatere pa se začnejo s psihedeličnim hip-hopom, ki preide v Broadway muzikal. S svojim domišljijskim, živim ter nekonvencionalnim pristopom k glasbi so si zaslužili mesto na turneji ob priznanih glasbenikih kot so Dave Lombardo (Slayer) in Mike Patton (Faith no More, Mr. Bungle, Fantomas).
Koncerte omogočata: Mestna občina Ljubljana in Ministrstvo za kulturo
preberite več
LGBT-film-fest-poziv-kratki
P O Z I V
Z A
K R A T K E
F I L M E
Poziv za kratke filme – 41. Festival LGBT filma
Ustvarjate kratke filme z LGBT+ tematiko, liki ali zgodbami? Postanite del najstarejšega LGBT+ filmskega festivala v Evropi!
Festival LGBT filma z veseljem vabi k prijavi kratkih filmov (do 30 minut), ki odražajo raznolikost, pogum in ustvarjalnost LGBT+ skupnosti. Prijavite svoj film in se potegujte za glavno festivalsko nagrado!
Rok za prijavo: 1. september 2025
Prijavnico in vse napotke najdete na: www.lgbtfilmfest.si
Pridružite se festivalu, ki že več kot štiri desetletja odpira prostor zgodbam, ki spreminjajo pogled na svet.
preberite več
buzz-kull-splet-2
B U Z Z
K U L L
K O N C E R T
Buzz Kull (avstralija) - darkwave/post-punk
torek, 23. 9. ob 21.00, Klub Gromka, Ljubljana
vstopnica: 12 € predprodaja mojekarte, 15 € na dan koncerta
vstopnice že v prodaji: https://www.mojekarte.si/si/buzz-kull/vstopnice-1201692.html
Buzz Kull je kreativno ime avstralskega multiinstrumentalista Marca Dwyerja. S svojo specifično interpretacijo elektro glasbe si je zaslužil naziv kot enega najbolj inovativnih ter temačnih izvajalcev znotraj darkwave/post-punk sveta. Do sedaj je izdal tri albume in vsi so prepojeni z zasanjano, domala vesoljsko pop senzibilnostjo, ki lebdi nad močno, 80's synthpop ritmiko. Zasanjano, udarno, inovativno.
Koncert omogočata: Ministrstvo za kulturo in Mestna občina Ljubljana

preberite več
naxatras-koncert-junij-2025
N A X A T R A S
K O N C E R T
Naxatras (psychedelic/stoner/space rock)
Sreda, 22. 10. 2025, ob 21.00, Gala Hala, Ljubljana.
Vstopnina: 22€ (na dan koncerta) / 18€ (predprodaja)
vstopnice že v prodaji: https://www.mojekarte.si/si/naxatras/vstopnice-1201842.html
ŠKUC KSB in Društvo KAPA predstavljata:
„ The Citadel illuminates the starry gateways Inside its ancient chambers, the Spacekeeper waits The secret land of Narahmon unfolds before his gaze Time is standing still before the mirror breaks „
1000Mods, Nightstalker, Tuber, Villagers of Ioannina City, Planet of Zeus, Puta Volcano in druga imena ob katerih ukim poznavalcem psihedeličnih tonov zastrižejo mastnih tonov vajena ušesa. Kupček močnih predstavnikov stonerske zvrsti, ki uspejo prepričati in izstopati v vedno bolj prenasičeni zvrsti in vsem je poleg močnega glasbenega izraza skupno tudi to, da so iz Grčije, države, ki se je v antičnih časih bohotila z impozantnimi templji, fascinantno mitologijo in pestro zgodovino, ki je skrbno usidrana na častnem mestu zgodovinskih učbenikov širom sveta.
Večini je jasno, da je skoraj vsako kulturno gibanje odgovor na trenutno politično situacijo. Grčija zadnje dekade ni ravno v razcvetu in ta prvinski gnev se definitivno opazi na stonerskem izvozu. Glasba je vedno bolj mastna, iskrena, polna gneva, jeze in z močno željo po soju upanja v večni temi.
Med nasadom prej omenjenih grških bendov je močno vzklila trajnica Naxatras. Kvartet, ki skrbno pili svoj zasanjan, a močan zvok že več kot dekado. Njihove studijske stvaritve so striktno posnete z analogno opremo v živo. S tem direktnim pristopom k snemanju uspejo neposredno prevesti notranje boje v zvočni zapis in poslušalca skozi zvočnike posesajo v svoj svet, prepojen z močno kreativnostjo, melanholijo in kančki upanja.
Iz svojih psych/stonerskih začetkov so razširili svojo mrežo zvrsti in presekajo svoje dolge, težke, instrumentalne pasaže s spretnimimi sprehodi skozi funk, jazz, kdaj tudi pop vode. Na tej turneji predstavljajo svoj peti album V, kjer je zaznan večji zadah space rocka. Fletno!
FACEBOOK INSTAGRAM BANDCAMP YOUTUBE
Za fane: My Sleeping Karma, Colour Haze, All Them Witches, 1000Mods, Stoned Jesus, Samsara Blues Experiment

Koncert omogočata: Ministrstvo za kulturo in Mestna občina Ljubljana

preberite več
literarni glasovi 11
L I T E R A R N I
G L A S O V I
P O D C A S T - 11
S3E5 Podkast in čajanka z vešo:
Veronika Razpotnik - Sršena pičim nazaj
Tanja Matijašević tokrat gosti pesnico, prevajalko in aktualno urednico Lezbozina , ki je hkrati magistrica biokemije in magistrska študentka francistike. Veronika Razpotnik se je pred kratkim vrnila iz Francije naravnost v vešin podkast. Trenutno jo lahko srečate na pesniških odrih, s podporo kolektiva Lezbična četrt pa se začela spogledovati tudi s performerstvom in zato boste njene alter ege lahko občudovali v mensplejnerskih šovih Dragi Drago. Prisluhnite podkastu na vseh podkasterskih platformah. Na voljo tudi na you tubeu.

Asocicacije: od Metelkove do zvončkov, vmes pa malo o pustu in kuturni apropriaciji :)
Časovni stroj: o nastajanju prve (Krekspot na požarnih štengah) in druge (Sršena pičim nazaj) pesniške zbirke, kako je biti urednica Lezbozina in zakaj je opistila pisanje litararnih kritik
Jezikovni vozli: pingvinon, titin, sonic hedgehog, JAK
Leksikon: Se Veronika raje vozi z vlakom ali busom? V katero trgovino bi šla, če bi imela neomejeno budgeta. Kako je pa s hotelskimi sobami? :)
Degustacija: Lajež (pesem, ki jo berejo tudi župniki na mašah), Muza.
Knjižna priporočila : Kaliban in čarovnica (Silvia Federici), Megalomast in izbruhijada (Pino Pograjc), Vse, kar ti moram povedati (Špela Setničar) Vse je eno vse je vseeno (Hannah Koselj Marušič), Le kaj bo rekel Ivan? Nismo utrujeni (Nežka Struc), Če neke zimske noči popotnik (Italo Calvino), Kadetke , tovornjakarice in tete (Teja Oblak)

Veronika Razpotnik je magistrica biokemije in magistrska študentka francistike. Njen pesniški prvenec Krekspot na požarnih štengah (Hiša poezije, 2021) je bil nominiran za prvenec leta, leta 2023 pa je prejela prvo nagrado na AirBeletrininem natečaju za kratko zgodbo in gostovala na festivalu Lagos International Poetry Festival. Leta 2024 se je uvrstila v finale Pesniškega turnirja. Lani je izšla njena druga pesniška zbirka Sršena pičim nazaj (Škuc – Lambda, 2024). Njene verze in kratke zgodbe najdete v številnih slovenskih antologijah ter na osrednjih literarnih platformah in revijah (Literatura, LUD Literatura, AirBeletrina, Mentor), pa tudi v dokumentarcu Razcepljene konice Hannah Koselj Marušič in na koži Dejana Kobana. Je prejemnica JAK-ove štipendije za literaturo, del organizacijske ekipe festivala Lezbična četrt, organizira LGBT+ literarne dogodke v Ljubljani, poučuje francoščino ter prevaja.

Literarne glasove ustvarjajo: Tanja Matijašević z gosti,
ŠKUC s podporo Javne agencije za knjigo,
grafična podoba: Anja Cimerman

preberite več
podporna
I N F O
Š K U C
P O D P O R N A
S K U P I N A
2 0 2 5
Info center ŠKUC bo 16. 4. 2025 začel s podporno skupino namenjeno mladim (16 - 26 let), ki se soočate s težavami v duševnem zdravju. Podporna skupina bo ponujala varen prostor, v katerem boste lahko delili_le svoje občutke, stiske in prejele_i medsebojno podporo.
Na srečanjih bomo težave in izzive naslavljali z metodo pogovora s podporo družinske terapevtke. Podporno skupino bo vodila Inge Salmič Zajec, ki je svoje terapevtsko znanje pridobila na magistrskem študiju Zakonske in družinske študije na Teološki fakulteti ter na izpopolnjevanju s področja zakonske in družinske terapije in na različnih drugih izobraževanjih.
Inge Salmič Zajec je po osnovni izobrazbi zgodovinarka in umetnostna zgodovinarka, svoje terapevtsko znanje je pridobila na magistrskem študiju Zakonske in družinske študije na Teološki fakulteti ter na izpopolnjevanju s področja zakonske in družinske terapije. V letu 2021 in 2022 je stažirala na Študijsko raziskovalnem centru za družine v Ljubljani. Tam je kot stažistka terapevtka izvajala individualne, partnerske in družinske terapije.
Izkušnje je pridobivala na društvih in organizacijah, kjer je opravila tudi različna izobraževanja in usposabljanja (Društvo za nenasilno komunikacijo, Društvo SOS telefon za ženske in otroke - žrtve nasilja, Društvo Vita za pomoč po nezgodni poškodbi glave, Društvo za inkluzijo, Društvo Snaga žene, Center Janeza Levca). Ima opravljen strokovni izpit iz socialnega varstva. Njen osnovni način in pristop dela je po modelu relacijsko družinske terapije.
Zaželena je udeležba na vseh srečanjih. Udeležba je brezplačna.
Srečanja se bodo pričela 16. 4. 2025 in se nadaljevala 10 tednov. Srečanja bodo potekala ob sredah ob 18.00.
Prijave se zbirajo do 14. 4. 2025. Prijavnica je na voljo tukaj: https://forms.gle/K5NMrJHPSYGyHe98A
Projekt omogoča: Mestna občina Ljubljana, Oddelek za mladino
preberite več
Literarni glasovi s3e4
L I T E R A R N I
G L A S O V I
P O D C A S T - 10
S3E4 Podkast in čajanka z vešo:
Katarina Šeme - Sumatra in Iz Jame
Knjižna veša Tanja Matijašević, se je tokrat zapodila v stripe in v goste povabila čudovito Katarino Šeme. Pogovarjali sta se o njeni striparski poti, preverili kako plastičen kozarček reagira na vroč čaj in se spustili v svet pod zemljo in v svet obkrožen z morjem. Tudi v jezikovnih vozlih sta se zapletli v zanimive izraze.

Asocicacije: od knjige do poplav in civilne zaščite do kužike Cho, @antikat_motion @anikat_comics in skupna prijateljica Polona.
Časovni stroj: Katarina je svojim sovrtčarskim prjatučkom risala medvedke in to je njen origin story, malo pa so njeni knjižni začetki povezanimi tudi s tem, da je njena sestra Marija zavrnila sodelovanje skupno za skupno knjigo (ko sta bilo v osnovki), vmes boste slišali še moje opravičilo Karolini Umetnini in kaj je bilo potrebno založbi VigeVageKnjige poslati na razpis za izdajo prvenca Sumatra;
Jezikovni vozli: kložje, kukrle, zuofen, đalan đalan.
Leksikon: najljubša jed, katere 3 stvari bi vzela s seboj na rezidenco?
Degustacija: Sumatra: pogovor med protagnistko in njeno sostanovalko; Iz Jame: začetek reševalne akcije; s Katarino se preiskusiva v igri vlog :)
Knjižna priporočila : Katarina Goboč Čeh - Nihče nikogar ne spozna, Hubert & Zanzim - Moška koža;

Katarina Šeme (1993) je ilustratorka in 2D računalniška animatorka, dela pa tudi kot grafična oblikovalka. Leta 2017 je na ljubljanski ALUO diplomirala iz vizualnih komunikacij. Kot grafična oblikovalka je delala v Sloveniji, na Cipru in v Belgiji. Štipendija ji je omogočila leto študija tradicionalnih umetnosti in kulture v Indoneziji, ki je služilo kot navdih za njen prvi risoroman Sumatra - Leto na tropskem otoku (2022). Katarina pa je tudi jamarka in je sodelovala pri reševanju ponesrečene jamarke iz Vranjedolske jame aprila 2023, o čemer govori njen drugi risoroman Iz jame (2024). Živi in dela v Ljubljani. V zadnjih letih veliko svojega prostega časa posveča tudi treniranju svoje psičke, ki je lansko leto že uspešno opravila izpit za reševalnega psa in se uvrstila v osrednjeslovensko enoto za reševanje in iskanje pogrešanih oseb.
Sumatra : leto na tropskem otoku . Založništvo in izdelava - Ljubljana : Zavod VigeVageKnjige, 2022. Iz jame. Založništvo in izdelava - Ljubljana : Zavod VigeVageKnjige, 2024.

Literarne glasove ustvarjajo: Tanja Matijašević z gosti,
ŠKUC s podporo Javne agencije za knjigo,
grafična podoba: Anja Cimerman

preberite več
kultura zame
K U L T U R A
J E
T U D I
Z A M E
V letu 2024 sta Zavod Omrežje in društvo Škuc izvajala projekt Kultura je tudi zame.

Namen projekta je bil, da se mladi seznanijo s kulturnimi ustanovami v Ljubljani na njim prilagojen način, se ustvarjalno izražajo ter seznanijo s prostori in umetniškimi mediji, ki jih še ne poznajo. Tekom projekta smo opolnomočili ranljive skupine in jim ponuditi obisk kulturnih institucij in delavnice, saj verjamemo, da so kulturni prostori namenjeni vsem.

Srečanja so potekala v obliki delavnice ali obiska galerije ter pogovora o videnem. Pri razstavah, ki smo jih obiskali smo si vedno vzeli čas in ogled prilagodili mladim, na voljo smo bili za širšo razlago in odgovore na vprašanja. Prav tako smo na delavnicah uporabljali različne tehnike in materiale, s pomočjo katerih so mladi lahko izrazili občutke in vtise, ki so jih dobili ob ogledu razstave.

V projekt smo vključili mlade s posebnimi potrebami, z zelo različnimi oviranostmi. Sodelovali smo s Centrom Janeza Levca in na ta način v projekt vključili zelo različne mlade. Prav tako smo v projektu sodelovali z mladimi s težavami v duševnem zdravju, skupino mladih, ki se aktivno vključujejo v pogovorno podporno skupino, ki poteka v Info centru Škuc.
Udeleženci so se spoznali z interaktivnimi razstavami, novimi mediji in z nekonvencionalnimi načini izražanja. Ogledali smo si razstave v galeriji Kresija, v Zgodovinskem atriju Mestne hiše Ljubljana, v galeriji Škuc, delavnice pa so izvajale Maša Cvar, Nevena Aleksovski, Nina Pernat, Tamara Mihalič, Inge S. Zajec in Laura Fajfar.
projekt je sofinancirala Mestna občina Ljubljana.
preberite več
N I
N A M
V S E E N
P O D C A S T
Poslušate lahko naslednje podcaste:
o endomitrozi: https://podcasters.spotify.com/pod/show/ni-nam-vseen/episodes/Endometrioza-e23osn0
Bistro pri lačnem študentu: https://podcasters.spotify.com/pod/show/ni-nam-vseen/episodes/Bistro-pri-lanem-tudentu-e1vdl0j
38. Festival LGBT filma: https://podcasters.spotify.com/pod/show/ni-nam-vseen/episodes/38--festival-LGBT-filma-e1rpdco
Svetovni dan duševnega zdravja: https://podcasters.spotify.com/pod/show/ni-nam-vseen/episodes/Svetovni-dan-duevnega-zdravja-e1p5hs9
Zvok mladosti: https://podcasters.spotify.com/pod/show/ni-nam-vseen/episodes/Zvok-mladosti--osrednji-dogodek-ob-Evropskem-letu-mladih-2022-e1jevv2
Mladi in politična participacija: https://podcasters.spotify.com/pod/show/ni-nam-vseen/episodes/Mladi-in-politina-participacija-e1heb18
Perkarno delo: https://podcasters.spotify.com/pod/show/ni-nam-vseen/episodes/Prekarno-delo-e1fq1lm
o prostovoljstvu : https://anchor.fm/dashboard/episode/e13pgpi
o Paradi ponosa: https://anchor.fm/dashboard/episode/e13ilq5
o kulturi avtonomnih prostorov: https://open.spotify.com/show/1uhCJLyYCHW0s5MxvqIyAH
Stanovanjska problematika: https://podcasters.spotify.com/pod/show/ni-nam-vseen/episodes/Stanovanjska-problematika-e1doq9k
o lažnih novicah : https://open.spotify.com/show/1uhCJLyYCHW0s5MxvqIyAH
EVS prostovoljec v Berlinu: https://open.spotify.com/show/1uhCJLyYCHW0s5MxvqIyAH
Življenje z manj odpadki: https://open.spotify.com/show/1uhCJLyYCHW0s5MxvqIyAH
Mladi in duševno zdravje: https://open.spotify.com/show/1uhCJLyYCHW0s5MxvqIyAH
preberite več
Skupaj-obvladujemo-hiv-stigmo-cover
S K U P A J
O B V L A D U J E M O
H I V
S T I G M O
Objavljamo novo knjižico z naslovom Skupaj obvladujemo hiv stigmo , ki je nastala z izmenjavo vidikov ljudi s hivom in zdravstvenih delavcev na stigmo povezano s hivom, z namenom da bi se stvari izboljšale.

Knjižica je bila sofinancirana s sredstvi Ministrstva za zdravje.
preberite več
ŠKUC-ZBORNIK končen-naslovnica 1
Z B O R N I K
I N F O R M I R A N J E
M L A D I H
Pri Društvu ŠKUC je izšel zbornik »Primeri dobrih praks s področja informiranja mladih v Sloveniji«. V zborniku lahko najdete dobre prakse s področja informiranja mladih, si preberete zakaj je informiranje mladih pomembno ter kaj vse se na področju informiranja mladih dogaja v Sloveniji. Zbornik je nastal v okviru Ljubljanske mreže info točk, ki se ukvarja z informiranjem mladih v Ljubljani. link do zbornika je tukaj: http://www.lmit.org/wp-content/uploads/2021/01/SKUC-ZBORNIK.pdf Zbornik je financiral Urad za mladino MOL.
preberite več
2020-Knjiznica-1-15.5.2020  2
L E Z B I Č N A
K N J I Ž N I C A
I N
A R H I V
LEZBIČNA (LGBT+) KNJIŽNICA IN ARHIV vsak četrtek in petek, med 15.00 in 19.00, Metelkova 6, 1000 Ljubljana, (julij, avgust zaprto) Lezbična (LGBT+) knjižnica in arhiv , projekt Lezbične sekcije Škuc-LL , zaobjema delovanje specializirane knjižnice in arhiva, ki sta namenjena lezbičnim in gejevskim študijam (LGBT), študijam spolov in seksualnosti, človekovim pravicam in razvoju GLBT+ skupnosti in gibanja v Sloveniji. Je edina tovrstna specializirana zbirka v Sloveniji ter v širši regiji in je v teku let postala referenčna, saj pokriva področje, s katerim se sistematično ne ukvarja nobena druga splošno izobraževalna ali specializirana knjižnica ali ustanova v Republiki Sloveniji. Neprekinjeno deluje od maja 2001. Zbirka Knjižnice zaobjema preko 6000 bibliografskih enot (klasično knjižno gradivo, avdio in vizualno gradivo), ki se deli na strokovno literaturo (teorija); pravne dokumente EU in R Slovenije (zakoni in predpisi na področju GLBT); priročnike za varstvo človekovih pravic; slovensko leposlovje (poezija, proza); tuje in prevodno leposlovje (poezija, proza); periodiko (revije, serije); poljudno gradivo (stripi, vodiči); avdio-vizualno gradivo (zvočni zapisi, VHS, DVD, fotografije, plakati, transparenti); dokumentarno gradivo (arhivski dokumenti); medijski arhiv; slovensko GLBT bibliografijo. Zbirka je klasificirana v skladu z osnovnimi bibliotekarskimi standardi. Lezbična (LGBT+) knjižnica in arhiv predstavlja znotraj samega AKC Metelkova enega od členov metelkovskih knjižnic (skupaj s knjižnico Mirovnega inštituta , StripBurgerja , SCCA in Škratove čitalnice ), obsežnih kolekcij, ki v prostoru Slovenije ohranjajo in negujejo javno dostopni fond predvsem sodobnih teoretskih in umetniških zvrsti, nepogrešljivih za razvoj kritičnega mišljenja. Pripravila: Nataša Velikonja, koordinatorka Lezbične knjižnice projekt omogoča: Mestna občina Ljubljana
preberite več